Staráme se o Vaši radost

Veterinární ordinace Olšany u Prostějova

Ordinační hodiny:
Pondělí: 15:00 - 18:00

Středa: 15:00 - 18:00
Pátek: 15:00 - 18:00

Veterinární ordinace Němčice nad Hanou

Ordinační hodiny:

Úterý: 15:00 - 17:00

Uživatelé

Alergie na bleší kousnutí

Jedná se o jedno z nejčastějších kožních onemocnění především u koček. Protože se jedná o alergii, tedy přehnanou reakci imunitního systému, je toto onemocnění úzce spojeno s výskytem blech. Nejčastější na území ČR je výskyt blechy kočičí, ale nachází se zde také blechy psí a ježčí. Tito nepříjemní parazité se vykytují sezónně, nejčastěji v létě a na podzim, ale výskyt v předjaří dnes není ničím výjimečným.

Že jste blechu u svého mazlíčka nenašli? Záchyt dospělé blechy v hustém kožichu není nic snadného. Mnohem častěji najdete v srsti drobné černé lupy - trus blech.

Projevy alergie na bleší kousnutí jsou především silná svědivost, výskyt rozškrábaných míst se strupy a vřídky a prořídlá ulámaná a vykousaná srst. U koček nejčastěji na zádech.

Alergie jako taková se neléčí, ale důležitá je prevence napadení blechami. Nejpoužívanější jsou antiparazitika ve formě spot-on a nebo novinka žvýkací tablety obsahující účinnou látku spinosad. Podstatné je zároveň eliminovat dospělé blechy v prostředí. To znamená důkladně vyprat pelíšky a místa kde se Váš mazlíček nejčastěji zdržuje neomyvatelné povrchy důkladně vysát ostatní omýt horkou vodou.

Prognóza: Alergie se zvíře doživotně nezbaví. Bohužel u zvířat, která se neošetřují proti blechám, velmi často dochází ke zhoršování stavu. Jedinou pomocí je pravidelná aplikace antiparazitik.

Pozor: antiparazitární obojky, šampony a postřiky nebývají dostatečnou prevencí vzniku alergie na bleší kousnutí.