Staráme se o Vaši radost

Veterinární ordinace Olšany u Prostějova

Ordinační hodiny:
Pondělí: 15:00 - 18:00

Středa: 15:00 - 18:00
Pátek: 15:00 - 18:00

Veterinární ordinace Němčice nad Hanou

Ordinační hodiny:

Úterý: 15:00 - 17:00

Uživatelé

Zablešení

V ČR se vyskytuje téměř 90 druhů blech. Nejběžnější je blecha Ctenocephalides felis. Jedná se o parazita především psů a koček, ale může napadnout také malé přežvýkavce, králíky nebo člověka. Dospělá blecha se živí krví, žije čtyři až dvacet pět dní a produkuje vajíčka, denně až padesát vajíček. Tyto padají na zem, vyvíjí se larvy, ty se zakuklí a líhne se dospělý jedinec. Vývoj blechy trvá 4-5 týdnů v nepříznivých podmínkách i déle. Kromě velmi nepříjemného svědění a možnosti vyvolání alergické reakce, je blecha přenašečem chorob například tasemnici psí. Při velkém napadení mohou způsobit chudokrevnost až úhyn v důsledku anémie.

Jak zjistíme přítomnost blech? Obvyklým příznakem je svědivost. V srsti můžeme zachytit dospělého jedince, ale daleko častěji nacházíme v srsti bleší výkaly, které vypadají jako drobné černé lupy nebo kuličky.

Léčba a prevence: Většina přípravků účinkujících na klíšťata působí také na blechy. Kromě toho existuje dnes možnost chránit svého miláčka také zevnitř a to pomocí žvýkacích tablet obsahujících spinosad. Díky účinku „zevnitř“ se zvíře může dle libosti koupat, šamponovat a podobně bez snížení účinnosti ochrany.