Staráme se o Vaši radost

Veterinární ordinace Olšany u Prostějova

Ordinační hodiny:
Pondělí: 15:00 - 18:00

Středa: 15:00 - 18:00
Pátek: 15:00 - 18:00

Veterinární ordinace Němčice nad Hanou

Ordinační hodiny:

Úterý: 15:00 - 17:00

Uživatelé

Kastrace koček

Jaro přichází a kočičí námluvy začínají

S příchodem teplejších a delších dní, začínají být kočky a kocouři po zimní odmlce pohlavně aktivní.

Kocouři se začínají toulat a vyhlížet vhodné kočky. S tímto souvisí také vyšší agrese mezi pohlavně aktivními kocoury. Má to za následek vyšší výskyt hnisajících ran hlavně v oblasti hlavy a končetin. Zároveň se u mladých kocourů chovaných v bytě začíná projevovat značkování. Kocouři označují hranici svého teritoria zapáchající močí.

Jaké jsou možnosti omezení pohlavní aktivity kocourů. Je možné je rozdělit na trvalé a dočasné. Dočasnou variantou je aplikace podkožního hormonálního tělíska, které působí dle velikosti zvířete i dva roky. Poté se pohlavní aktivita opět obnoví. Trvalou variantou je provedení kastrace. Tento úkon se provádí v celkové narkoze. Jedná se o odstranění varlat a nadvarlat, po podvázání semenného provazce. Jedná se o rutinní zákrok, obvykle bez komplikací. Rizikem ovšem zůstává provedení narkozy.

Kočky se v jarním období začínají mrouskat.  Pro toto období je charakteristické, že se kočka hlasitě projevuje (jako nářek dítěte), je nervózní a přijímá méně potravy. Tento stav trvá 2-3 týdny s několikadenními pauzami. V moči se vylučuje estrogen vábící kocoury. Ovulace u koček je provokovaná pohlavním stykem a je možné, že koťata z jednoho vrhu mají různé otce. Březost koček trvá průměrně 58 dní (56-71 dní). Počet plodů je různý. Jak předejít nechtěným koťatům?

Možností je několik. Méně častou variantou je hormonální antikoncepce. Ať se jedná o injekční podání nebo antikoncepci ve formě tablet, jejich působení v organismu může způsobit hormonální rozvrat nebo u citlivějších jedinců ovlivnit činnost kostní dřeně. Mnohem častější a účinnější variantou je chirurgický zákrok. U koček se opět jedná o zákrok v celkové narkóze. Standardně se u koček provádí ovariektomie, tzn. odstranění vaječníků a ponechání rohů děložních. Pokud je kočka již březí, nebo se v děložních rozích nachází patologický obsah, provádí se tzv. ovarihysterektomie, tzn. odstranění obou děložních rohů včetně vaječníků. Po operaci zůstává v dutině břišní pouze pahýl děložního krčku a zbytky vaječníkových vazů. Tento zákrok se samozřejmě provádí v celkové narkoze. Je samozřejmé, že po provedení těchto chirurgických úkonů se pohlavní aktivita již neobnoví.