Staráme se o Vaši radost

Veterinární ordinace Olšany u Prostějova

Ordinační hodiny:
Pondělí: 15:00 - 18:00

Středa: 15:00 - 18:00
Pátek: 15:00 - 18:00

Veterinární ordinace Němčice nad Hanou

Ordinační hodiny:

Úterý: 15:00 - 17:00

Uživatelé

Zaklíštění

Napadení klíšťaty Dermacentor, Rhipicephalus, Ixodes asi všichni známe. Samičky parazitických roztočů se přichytí sosáčkem se zpětnými háčky ke kůži a vysávají krev hostitele. Toto pozorujeme nejčastěji na jaře a na podzim. V průběhu léta dochází k dospívání larev, které v průběhu vývoje vystřídají obvykle tři hostitele. Klíšťata přenáší celou řadu závažných onemocnění např. boreliozu (lze vakcinovat) nebo babesiozu. Zároveň přisátí klíštěte může způsobit podráždění kůže a vznik lysé „bouličky“ tzv. granulomu, který je obvykle neškodný.

Co dělat s přisátým parazitem? Možností je mnoho. Dříve se používaly tuky a masti, ve kterých se klíště utopilo a následně vykroutilo, dnes se tato metoda nedoporučuje. Stačí klíště opatrně uchopit do pinzety nebo specielních háčků či kleštiček a kývavými pohyby jej uvolnit a vytáhnout. Pokud by se utrhla hlavička, je dobré ji vytáhnout. Následně ranku po klíštěti vydesinfikovat. Klíště můžeme usmrtit použitím spot-on přípravků nebo lihových roztoků jodu (potřít přímo klíště ajatinem).

Prevence: použití spot-on přípravků v pravidelných intervalech. Běžně používáme účinné látky permethrin (Ex-spot, Top spot on, Activyl, Advantix, Arpalit, Duowin apod.) a fipronil (Effipro, Fipron, Flevox, Frontline, Fypryst, Certifect , Controline apod.) Pokud se zvíře pohybuje v prostředí silně zamořeném klíšťaty, doporučujeme ochránit jej antiparazitárním obojkem (Kiltix, Scalibor, Bolfo, Foresto apod.) s delší dobou účinnosti.