Staráme se o Vaši radost

Veterinární ordinace Olšany u Prostějova

Ordinační hodiny:
Pondělí: 15:00 - 18:00

Středa: 15:00 - 18:00
Pátek: 15:00 - 18:00

Veterinární ordinace Němčice nad Hanou

Ordinační hodiny:

Úterý: 15:00 - 17:00

Uživatelé

Péče o štěňátko

Pořídili jste si štěňátko a hledáte informace jak o něj co nejlépe pečovat? Pak jste na správném místě. Připravili jsme zde několik informací co je nejdůležitější, na co dávat pozor a co nezanedbat.

OČKOVÁNÍ

Pokud se rozhodnete poskytnout Vašemu štěňátku kompletní vakcínu, aby bylo chráněno proti širokému spektru infekčních chorob, bude nutné podstoupit opakovanou vakcinaci. První po šestém týdnu věku a druhou po třech týdnech. Aktuelně je povinná vakcinace pouze proti vzteklině. Více o možných vakcinacích zde.

ODČERVENÍ

Ošetření proti plochým a oblým červům provádí většinou chovatel už od 14 dne věku štěněte. Ve chvíli, kdy si štěně přivezete od chovatele obvykle ve věku 8 týdnů, přechází starosti s odčervením na Vás. Do 6 měsíců se odčervuje každý měsíc. Možností jak štěně chránit je několik. Aktuelně jsou na trhu odčervovací tablety a pasty, které zbaví tělo jednorázově všech parazitů. Další možností jsou spot-on přípravky, které působí celý měsíc a tedy mají také preventivní funkci.

OCHRANA PROTI VNĚJŠÍM PARAZITŮM

Opět existuje více variant, jak štěně chránit. Nejrozšířenější jsou spot-on přípravky („kapičky za krk“). Tato léčiva se přes kůži vstřebávají do krve a chrání tělo ze vnitř. Délka působení, a také spektrum účinku, jsou různé.  Také věk, od kterého se dají použít, se liší. Další možností jsou antiparazitární obojky. Opět se účinná látka vstřebává přes kůži do krve, proto je nutné dohlížet, aby doléhal dostatečně na krk. Doba, po kterou je obojek účinný, je delší než u spot-onů. Proti parazitům působí také spreje a šampony.

OČI A UŠI

Oči: Stejně jako u lidí, také u pejsků je třeba dbát na okolí očí. Především u bílých pejsků je výtok z očí problémem. Vliv na charakter výtoku má také strava. U bílých plemen psů se doporučuje krmit zvíře granulemi bez obsahu karotenu a dalších barviv, které neobarvují výtok. Okolí očí čistíme slabou borovou vodou, případně čističi očního okolí.

Uši: Vnější ucho psa se skládá z boltce a zvukovodu, který má tvar písmene L. Vnější část zvukovodu je svislá, vnitřní je podélná a ukončená bubínkem. Proto se k čištění používají roztoky rozpouštějící ušní maz. Často obsahují také desinfekční látky. Tyto roztoky se nalijí do zvukovodu a uchopením báze boltce a jemnou masáží se roztok dostane až k bubínku. Poté se pejsek otřepe a tekutina se dostane do boltce, kde ji vytřeme papírovým ubrouskem. Uši bychom měli pravidelně čistit jednou za 14 dní. Zároveň se doporučuje vyčistit zvukovod po koupání. Tekutina, která se dostává do ucha, často způsobí zánět vnějšího ucha.

PÉČE O SRST

Srst štěněte je nutné udržovat v čistotě. V závislosti na druhu srsti a ročním období musíme zvolit četnost údržby. Pravidelně bychom měli srst vyčesávat. Krátkosrstá plemena vyčesáváme gumovým hřebínkem nebo gumovou rukavicí.  Dlouhá srst se vyčesává různými hřebínky a hrabičkami. Na středně dlouhou srst se používají kartáče. V období přelínávání je nutné důkladněji pečovat o kožich. Samostatnou kapitolou jsou lysá plemena, u kterých se o kůži pečuje podobně jako u lidí. V létě opalovací krémy v zimě oblečky. Navzdory zažitým pověrám, že štěňata se nekoupou, je potřeba je na koupání přivyknout. Do jednoho roku používáme striktně šampony pro štěňata. Od jednoho roku je pak i dispozici velká škála šampónů podle druhu srsti. Důležité je chránit ucho před vodou a oči před šampónem. Zároveň je nutné důkladně vymýt všechen šampón ze srsti, aby nedráždil pokožku.

TLAMA A ZUBY

Stejně jako u lidí je potřeba starat se o dutinu ústní i u Vašeho psa.  U štěněte se většinou potíže s dásněmi a zubama nebývají, ale mohou se vyskytnout v dospělém věku. Pokud není pes zvyklý na manipulaci v dutině ústní, může to výrazně ztížit řešení problému. Podle posledních studií by se měly zuby čistit jednou za dva dni, aby se zabránilo usazování zubního kamene, což sebou nese problémy s dásněmi a potenciální riziko celkové infekce. Můžeme použít nepřeberné množství zubních kartáčků a past. U štěněte je nutné počítat s výměnou chrupu z mléčného na trvalý. Může se to projevit kousáním a trháním věcí.

DRÁPKY

U většiny plemen se na předních packách nachází čtyři drápky na prstech a pátý prst na vnitřní straně packy nad prsty a na zadních nohách by měly být pouze čtyři drápy na prstech. Výjimkou jsou plemena, u kterých je pátý prst na pánevní končetině, tzv. vlčí dráp, plemenným znakem (Briard, Beauceron).  Štěně bychom měli naučit na úpravu drápků. Používají se speciální kleštičky. Především na pátých prstech, které se nedotýkají země a nedochází k jejich přirozenému obrušování, je nutné hlídat jejich délku, aby nezačaly zarůstat a nerozvinula se infekce.