Staráme se o Vaši radost

Veterinární ordinace Olšany u Prostějova

Ordinační hodiny:
Pondělí: 15:00 - 18:00

Středa: 15:00 - 18:00
Pátek: 15:00 - 18:00

Veterinární ordinace Němčice nad Hanou

Ordinační hodiny:

Úterý: 15:00 - 17:00

Uživatelé

Zubní kámen - vážnější než se zdá!

Co je to zubní kámen?

Setkali jste se s u svého mazlíčka se žlutým až hnědavým nánosem na zubní sklovině. Jedná se o zubní kámen, který je nejen nehezký, ale co víc může vážně ohrozit i celkový zdravotní stav zvířete.

Jak vzniká?

Na zubech se usazuje plak, což je film složený se zbytků potravy, v němž se nachází také velké množství bakterií. Plak lze snadno odstranit kartáčkem, obvazem ale také například granulkou nebo hračkou při kousání. Na vrstvu plaku se postupně navážou krystaly solí a dojde k vytvoření viditelné vrstvy kamene

Je to jen kosmetická vada?

Bohužel není. Bakterie ze zubního kamene mohou uvolňovat toxiny, nebo se samy dostat do krevního řečiště a způsobit poškození ledvin nebo srdečních chlopní. Mohutné vrstvy kamene oddalují dáseň, způsobují parodontózu, což může vést až ke ztrátě zubu.

Co s tím?

Prevence je základ. Doporučujeme pravidelné čištění zubů, krmení přiměřeně velkými granulemi a používání kousacích hraček. Pokud se na zubech nachází silnější vrstva kamene, je nutný zásah veterinárního lékaře. Odstranění zubního kamene se provádí v sedaci případně celkové narkóze pomocí ultrazvuku.

zuby-kocka.JPG